Fale radiowe likwidują zmarszczki, poprawiają owal twarzy, a nawet odchudzają.

Fale radiowe – działanie i zastosowanie w kosmetyce

Do wykonywania zabiegów z wykorzystaniem działania fal radiowych wykorzystuje się kilka typów urządzeń, które umożliwiają emisję fal elektromagnetycznych o częstotliwości większej niż 0,5 MHz, z możliwością odpowiedniej regulacji parametrów. Wnikające w skórę fale powodują nagrzewanie komórek tłuszczowych i kurczenie się włókien kolagenowych na głębokości ok. 2cm. Dodatkowo stymulują produkcję kolagenu i elastyny oraz powstawanie nowych włókien kolagenowych. Wzrastająca produkcja włókien prowadzi do zagęszczenia struktury, a kurczące się włókna kolagenu wywołują zjawisko podciągania w docelowych, szczególnie zwiotczałych, obszarach. Działanie fal radiowych na komórki tłuszczowe polega na ich rozpuszczaniu i stymulacji lipolizy tłuszczów do kwasów tłuszczowych. Układ krwionośny i limfatyczny, pobudzane również przez fale w tym czasie, aktywnie odprowadzają kwasy tłuszczowe i toksyny z obszaru poddawanego zabiegowi. W wyniku tego następuje redukcja tkanki tłuszczowej, z jednoczesnym usuwaniem toksyn. Dzięki fachowemu doborowi fal o odpowiednich parametrach, zabiegi uznano za prawie bezbolesne. Wykorzystywanie fal radiowych bywa często łączone z innymi zabiegami, na przykład z mikrodermabrazją. Wprowadzono już na rynek polski kilka urządzeń, których działanie oparte jest o technologię RF (Radio frequency).

Fale radiowe – ogólnie o zabiegach

Zabiegi z zastosowaniem fal radiowych mogą być bezbolesną i nieinwazyjną alternatywą dla klasycznego liftingu, który zawsze wymaga zastosowania skalpela. Zabiegu dokonuje się przesuwając po skórze kulistą głowicę emitującą fale i zintegrowaną z odpowiednim systemem chłodzenia. Przebieg zabiegu jest zupełnie nieinwazyjny, bez przerywania ciągłości skóry, a więc i bezkrwawy. W czasie trwania zabiegu może wystąpić uczucie gorąca, ale jedynym efektem po zabiegu bywa miejscowe zaczerwienienie skóry.

Fale radiowe – zastosowanie na twarzy

Zabiegi z zastosowaniem fal radiowych na twarzy mają głównie zastosowanie w poprawianiu owalu twarzy, w napinaniu skóry policzków, w obkurczaniu nadmiernie zwisającego podbródka, w łagodzeniu fałd w okolicy nosa i warg, w podnoszeniu opadających powiek, w zagęszczaniu i ogólnemu ujędrnianiu oraz poprawianiu kolorytu skóry, spłycaniu blizn i likwidacji zmarszczek.

Fale radiowe – zastosowanie w okolicach ud, ramion i brzucha

W tych miejscach zabiegów z wykorzystaniem fal radiowych używa się najczęściej do usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej i ujędrniania zbyt zwiotczałej skóry, a w efekcie do eliminowania zjawiska, nazywanego cellulitem.