CZYM JEST I JAK DZIAŁA KARBOKSYTERAPIA?

karboksyterapia Olsztyn, Konsulatu Polskiego 5Najprościej mówiąc karboksyterapia jest terapeutycznym zabiegiem kosmetycznym, wykorzystującym pozytywne działanie mechaniczne i chemiczne dwutlenku węgla na stan i wygląd skóry. Zabiegu dokonuje się w ten sposób, że przy pomocy niewielkiej igły wstrzykuje się w tkanki podskórne czysty dwutlenek węgla. Wprowadzony w ten sposób gaz z łatwością przenika do okolicznych tkanek i powodując silne rozszerzanie istniejących i powstawanie nowych drobnych naczyń krwionośnych. Następstwem tego jest poprawa mikrokrążenia, co wiąże się z kolei ze zwiększeniem przepływu krwi, rozprowadzającej tlen i składniki odżywcze. Komórki skóry mogą dzięki temu ulegać szybszej odnowie. Następuje stymulacja produkcji kolagenu, a w efekcie zwiększenie sprężystości skóry. Dodatkowo podwyższona zawartość dwutlenku węglą w krwi zmniejsza zdolność wiązania tlenu przez hemoglobinę, która szybko uwalnia go w tkankach. Zwiększony poziom dwutlenku węgla wywołuje odpowiedź organizmu w postaci szybkiego tworzenia nowych drobnych naczyń krwionośnych, co utrwala efekt i na długo poprawia krążenie krwi i dotlenie skóry w okolicy zastosowanego zabiegu. Mechaniczne rozbijanie tkanek przez penetrujący gaz i jego działanie chemiczne dają bardzo widoczne efekty rewitalizujące. Przez to karboksyterapia, jako metoda powstrzymywania efektów starzenia skóry, jest coraz częściej stosowana i uzyskuje coraz więcej zwolenników.

CZY KARBOKSYTERAPIA JEST ZABIEGIEM BEZPIECZNYM?

CO2 jest produkowany przez nasze komórki w wyniku spalania tlenu oraz wydalany przez nasze płuca. Oznacza to, iż jest wysoce obojętny dla każdego organizmu. Można śmiało uznać go za „ekologiczny”, terapeutyczny czynnik.
Karboksyterapia wprowadzona została jako zabieg medyczny. Dlatego też przebadano ją dokładnie zarówno pod względem mechanizmu działania, jak i efektów terapeutycznych, a także ewentualnych skutków ubocznych. Oceniono, że jest to zabieg bezpieczny, poprawiający zdrowotność i wygląd skóry.

ILE ZABIEGÓW OBEJMUJE KURACJA ?

Najczęściej stosowany jest cykl zabiegów obejmujący od 8 do 12 powtórzeń, wykonywanych raz lub dwa razy w tygodniu. Przy czym pojedynczy zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut.

WYKORZYSTANIE KARBOKSYTERAPII W KOSMETYCE:
 • zwalczanie intensywnego cellulitu (uznaje się karboksyterapię za najskuteczniejszą kurację, dzięki temu, że wykorzystuje się w niej jednocześnie mechaniczny i chemiczny wpływ na rozbijanie komórek tłuszczowych oraz szybkie odprowadzenie metabolitów)
 • stosowanie jako alternatywy dla bardziej inwazyjnej liposukcji
 • możliwość znacznej redukcji rozstępów (60-80%)
 • redukowanie bruzd i usuwanie zmarszczek
 • przywracanie jędrności i elastyczności skóry okolicy twarzy, jak również możliwość stosowania na całym ciele
 • likwidowanie cieni oraz minimalizacja worków pod oczami
 • redukcja tkanki tłuszczowej, wywołującej efekt podwójnego podbródka
 • wzmacnianie i regeneracja okolic mieszków włosowych i działanie powstrzymujące wypadanie włosów
  zwiększanie grubości tkanki skórnej
I. WSKAZANIA ZASTOSOWANIA KARBOKSYTERAPII
– na twarzy:

POWSTRZYMANIE PROCESÓW STARZENIA W OKOLICACH NAJBARDZIEJ DELIKATNYCH – REWITALIZACJA OKOLIC OCZU

Wokół oczu skóra jest niezwykle delikatna i dlatego wymaga szczególnie starannej pielęgnacji. Aplikując dwutlenek węgla w okolicach konturów oczu pobudza się kilka mechanizmów wyraźnie poprawiających stan i wygląd skóry. Jednym z nich jest stymulacja produkcji kolagenu, którego zwiększona zawartość spowoduje wzrost sprężystości skóry wokół oczu. Drugim, nie mniej ważnym jest przyspieszenie i usprawnienie procesu tworzenia nowych mikronaczyń krwionośnych (neowaskularyzacji), a trzecim działanie lipolityczne (redukcja tkanki tłuszczowej).

LIKWIDACJA:

 • worków i cieni pod oczami
 • zmarszczek statycznych i poduszeczek tłuszczowych w okolicy oczu
II. WSKAZANIA ZASTOSOWANIA KARBOKSYTERAPII
– na szyi i dekolcie oraz na dłoniach:

REWITALIZACJA SKÓRY OKOLIC SZYI, DEKOLTU I DŁONI

Głównym celem zastosowania terapii tych okolic jest stymulacja procesów, mających na celu zwiększenie zawartości kolagenu i elastyny w skórze, a zatem jej pogrubienie. Rozbudowanie sieci drobnych naczyń krwionośnych wpłynie również na poprawę jakości skóry, w związku ze wzrostem dostawy ilości tlenu i substancji odżywczych.

LIKWIDACJA LOKALNYCH MIEJSC AKUMULACJI TŁUSZCZU I CELLULITU

Pozytywny wpływ karboksyterapii wynika z dużej wrażliwości komórek tłuszczowych na iniekcje dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla wprowadzony do tkanki tłuszczowej ulega częściowej przemianie w kwas węglowy, rozpuszczający komórki tłuszczowe. Wzrost ukrwienia w obszarze stosowania zabiegu uaktywnia drenaż limfatyczny, poprawia metabolizm i zwiększa wydalanie tłuszczu, uwolnionego z komórek. W ten sposób liczba komórek tłuszczowych ulega zmiejszeniu, co przekłada się na kształt sylwetki. Wywołana terapią odnowa komórek skóry i wzmożona synteza kolagenu sprzyja wygładzeniu powierzchni skóry i zanikowi widocznego cellulitu. Dzięki niewielkiej inwazyjności i nie występowaniu zagrożeń powikłaniami, którymi obarczona jest klasyczna liposukcja, karboksyterapia jest znakomitą alternatywą dla tego dość skomplikowanego zabiegu.

MINIMALIZACJA ROZSTĘPÓW

Rozstępami przyjęło się nazywać wrzecionowate pasma, pojawiające się najczęściej na skórze ud, brzucha, pośladków i piersi. Przyczyny tworzenia się rozstępów to: czynniki hormonalne, znaczne wahania masy ciała w krótkim czasie, ciąża, uwarunkowania genetyczne, a także inne zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu tkanki łącznej. Rozstępy są wynikiem miejscowego, dość szybkiego i nadmiernego rozciągnięcia skóry, powodującego rozerwanie sieci włókien kolagenowych. Nikomu nie udało się opracować metody usuwania tego typu zmian, skutecznej w 100%. Terapia dwutlenkiem węgla, jak do tej pory, okazała się najskuteczniejsza. Przy zachowaniu optymalnych warunków i współpracy osoby poddawanej zabiegom karboksyterapia jest w stanie zniwelować efekt rozstępów nawet o 80%. Uzyskany w czasie terapii wzrost ilości drobnych naczyń krwionośnych usprawnia ukrwienie skóry, co prowadzi również do większej zawartości pigmentu w skórze. W efekcie zabarwienie rozstępów przybiera odcień właściwy dla skóry pozostałych okolic. Wyrównywanie miejsc zmienionych rozwarstwieniem zachodzi dzięki pobudzonej działaniem dwutlenku węgla produkcji kolagenu. Skóra w miejscach rozstępów uelastycznia się i następuje zagęszczenie włókien kolegenowych, co znacznie poprawia zarówno jej stan jak i wygląd. Tak efektywne działanie karboksyterapii na rozstępy zarówno nowo tworzące się jak i na zmiany zadawnione spowodowało, że uważa się ten rodzaj terapii za najbardziej skuteczny.

LECZENIE BLIZN

W każdym przypadku naruszenia ciągłości skóry organizm uruchamia procesy prowadzące do zagojenia rany, czego efektem jest wytworzenie mniej lub bardziej widocznej blizny. Blizna to nic innego, jak ostatni etap gojenia się rany. Nim dojdzie do powstania blizny, miejsce które uległo urazowi musi przejść przez proces zapalny, w czasie którego rana ulegnie zasklepieniu oraz przez fazę wzmocnienia (proliferacyjną), w czasie której skóra zostanie wzmocniona przez świeżo wytworzone włókna kolagenu. Wspomniane dwuetapowe gojenie rany przebiega zwykle przez dwa lub trzy tygodnie. Następnym etapem jest przebudowa struktury blizny, mająca na celu nadanie skórze, w tym miejscu, możliwie największej wytrzymałości. Jakakolwiek ingerencja w świeże blizny jest niewskazana. Skóra musi przejść najpierw naturalny proces gojenia, aby całkowicie ustąpił stan zapalny. Zabiegi na bliznach można bezpiecznie rozpoczynać około 2-3 tygodnie po całkowitym zagojeniu się rany. Stwierdzono, że karboksyterapia przynosi bardzo pozytywne efekty w leczeniu blizn po zabiegach typu cesarskie cięcie lub usuwanie wyrostka robaczkowego.