Zapraszamy na wizytę u trychologa do gabinetu w Olsztynie, przy ul. Kościuszki 21/2.

Zadzwoń – 733 636 600

Trycholog – kilka słów wprowadzenia

Z pewnością dla wielu osób  termin trycholog może nic nie mówić, chociaż trychologia jako dziedzina nauki funkcjonuje na świecie już od końca XIX wieku. Termin ten pochodzi z języka greckiego, od słowa trikhos  oznaczającego włos. Trycholodzy nie muszą być  lekarzami. To specjaliści zajmujący się wyłącznie włosami oraz skórą głowy.  Działania trychologa dotyczą ustalenia przyczyn utraty włosów. Wykonują szczegółową analizę ich stanu, a także cebulek włosowych oraz ewentualnych chorób dotyczących skóry  głowy.  Do najczęściej występujących schorzeń skóry, z którymi borykają się pacjenci należą: łojotokowe zapalenia skóry, łupież, łuszczyca oraz egzemy o różnym podłożu. Zadaniem trychologa jest dokonanie dokładnej analizy przyczyn wypadania włosów oraz opracowanie indywidualnej metody pielęgnacji włosów, która pomoże pacjentowi  w jego osobistym problemie z włosami.

Wskazania do wizyty u trychologa

 Konsultację z trychologiem można polecić osobom, które zaobserwują u siebie niezwykłą, wzmożoną  utratę włosów lub niepokojące zmiany w obrębie skóry głowy. Normą fizjologiczną  jest to, że nowe włosy wypychają stare, które wypadają, ale proces ten jest zrównoważony i nie powoduje szczególnych, zauważalnych zmian w ogólnej ilości włosów. Kiedy jednak daje się zauważyć , że ilość włosów wypadająca podczas mycia głowy, czesania i snu jest dużo większa niż do tej pory, jest to już wskaźnikiem niepokojącym i należałoby to skonsultować  ze specjalistą.  Takie też działanie wskazane jest dla osób, które zaobserwowały niezwykłe zmiany na samej skórze głowy . Może to być nadmierny świąd, pojawienie się uczucia nadmiernego ściągnięcia skóry, zaczerwienienia naskórka, krostek, oleistej powłoki lub płatków łupieżu.

Tryb życia i ogólny stan zdrowia a włosy

Łysienie u mężczyzn jest zjawiskiem niepożądanym. Jednak mężczyzna z łysiną jest zupełnie inaczej postrzegany przez otoczenie. Genetyczne przystosowania sprawiły, że łysy mężczyzna podświadomie odbierany jest przez kobiety  jako człowiek z większym doświadczeniem i godny szacunku. Presja otoczenia i moda na wizerunek nie oddziałuje na mężczyzn tak silnie jak kobiety. Był taki czas, że wiele kobiet goliło głowy, by wyglądać jak Sinéad O’Connor.  Jednak ten czas już minął i kobieta ogolona to nie to samo, co  kobieta z problemem łysienia. Jakie czynniki najczęściej wywołują tego rodzaju kłopoty? Do najbardziej znaczących należy stres, zaburzenia hormonalne (schorzenia tarczycy, kory nadnerczy lub przysadki mózgowej), niewłaściwa dieta oraz predyspozycje dziedziczne.

trycholog Olsztyn